מהם התנאים להפשרת קרקע חקלאית?

בניגוד לאפיקי השקעות רבים, אפיקים אשר בהם התנאים להצלחה ברמה כזו או אחרת מבחינת השקעה הינם ברורים וידועים מראש – מבחינת כל מה שנוגע לתנאים להפשרת קרקע חקלאית, רוב התנאים הם אמנם ידועים, אבל בפועל הם מאוד מאוד מופשטים ווירטואליים. במילים אחרות, על אף שמומחי נדל"ן וקרקעות חקלאיות יודעים לספר בדיוק ובפרטי פרטים אודות תהליכי הפשרה של קרקעות כאלה או אחרות, אף מהם לא יודע בדיוק מה יילד יום מבחינת הפשרה של קרקע נתונה. לפיכך, במאמר המדובר ננסה 'לצייר' תמונה כוללת, שלמה ומובנת אודות הפשרה של קרקע חקלאית ואודות התנאים אשר בכלל מאפשרים אותה.דוד רפאל

מאת: דוד רפאל

תחילת תהליך הפשרה של קרקע הינו תנאי ראשון ומוחלט!

בפועל, קיימים לא מעט תנאים להפשרת קרקע חקלאית. בין כל אותם תנאים ניתן למצוא הפשרה יזומה והדרגתית של קרקעות, רצון לשמירה על שטחים ירוקים במדינה, עלייה בצמיחה וגדילת האוכלוסייה המקומית, רצון להקמת יישובים חדשים ועוד. יחד עם זאת, התנאי של הפשרה יזומה והדרגתית של קרקעות הינה תנאי ראשון, ולכן נתמקד קודם כל בו. ובכן, כאשר אומרים הפשרה יזומה והדרגתית של קרקעות, הכוונה הינה לשינוי ייעוד של קרקע על ידי הרשות המקומית שממנה הקרקע מהווה חלק בלתי נפרד. במילים אחרות, קרקע מופשרת משנה 'סטטוס' מקרקע חקלאית לעבר קרקע למגורים.

רצון לשמירה על שטחים ירוקים הינו תנאי שני!

מיותר לציין את החשיבות הגדולה אשר טמונה בהימצאם של שטחים ירוקים ואקולוגים בשטחי המדינה. לפיכך, אין זה מובן מאליו כי מדינת ישראל והמשרד לאיכות הסביבה 'נלחמים' מול אינספור יזמים אשר מנסים 'להפשיר' בכוח שטחים ירוקים, ובכך בעצם לפגוע במרקם האקולוגי של המדינה. במילים אחרות, המדינה והמשרד לאיכות הסביבה יפגעו בשטחים ירוקים ויפשירו בהם קרקעות חקלאיות רק בעת צורך קריטי ודחוף. לרוב, שטחים אלו יהיו בפריפריה, היכן שהמדינה מעוניינת לעודד התיישבות ומגורים קבועים.

עלייה בצמיחה וגדילת האוכלוסייה המקומית הינה תנאי שלישי!

אחת מן התופעות האנושיות הבולטות ביותר במהלך השנים האחרונות, הן בארץ והן בעולם, הינה התופעה של העלייה בכמות האוכלוסייה, הן המקומית והן העולמית. כראייה, אינספור מחקרים מוכיחים באופן חד משמעי כי האוכלוסייה במדינת ישראל הולכת לגדול באחוז דו – ספרתי, וזאת באופן שבעוד לא הרבה שנים מהיום, אוכלוסיית המדינה תהיה גדולה בהרבה. לפיכך, ובעיקר מפאת העובדה שהיצע הדירות והבתים קטן בהרבה מן הביקוש לדיור, תתחיל הפשרה מאסיבית של קרקעות חקלאיות בעבור בנייה, התיישבות ומגורים!

דוד רפאל הוא יזם נדל"ן בעלים של רפאל א.ג יזמות בע"מ

 
פורסם בקטגוריה כללי. אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

2 תגובות על מהם התנאים להפשרת קרקע חקלאית?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *