מתי תדע שהקרקע החקלאית היא אפקטיבית להשקעה?

בפועל, מבחינת כל מה שנוגע ל'גל הגדול' של רכישת קרקעיות חקלאיות, אין ספק כי מדובר בשאלה ה'בוערת' ביותר בעבור אינספור אנשים, פרטיים ומשקיעים כאחד. יחד עם זאת, מבחינת כל מה שנוגע לאפקטיביות השקעה ברמה כזו או אחרת של קרקע חקלאית, כלל לא מדובר במדע מדויק, ולפיכך לא ניתן לנבא ולחזות באופן בהיר וברור מתי הקרקע החקלאית 'תופשר' ותהיה מוגדרת ומיועדת לבנייה בעבור מגורים. יחד עם זאת, באמצעות בדיקה ומעקב אחר כמה משתנים ופרמטרים, ניתן להצביע על קרקע חקלאית כזו או אחרת כעל אפקטיבית להשקעה. במאמר זה נסביר איך וכיצד.

מאת: דוד רפאל

ראשית, מהי קודם כל קרקע חקלאית אפקטיבית להשקעה?

על מנת לענות על השאלה האמורה לעיל, צריך 'לחזור' קודם כל אחורה, לעבר ההגדרה והמשמעות של קרקע חקלאית, ורק אז יהיה ניתן לדעת ולהבין טוב יותר מתי קרקע חקלאית הינה אפקטיבית ומצדיקת השקעה. ובכן, כאשר אומרים קרקע חקלאית, הכוונה הינה לקרקע לכל צורך ועניין, אבל קרקע אשר תחדל מלהיות רלוונטית אך ורק בעבור גידולים חקלאיים ותתחיל להיות רלוונטית למבנה מגורים רק לאחר שהסטטוס שלה ישונה, כלומר, לאחר שהיא 'תופשר'. לצורך העניין, קטגוריית הקרקעות החקלאיות הכילה, מכילה ותכילה בתוכה מגוון עצום של קרקעות. על חלק גדול מקרקעות אלו כבר 'עומדים' בתים, בחלק מהן מתרחשים תהליכי בנייה וחלק מהן עדיין עומדות שוממות. בפועל, מה שמאיץ התפתחות של קרקע חקלאית ומניב רווח 'על' השקעה הינם התרחשותם של תהליכים בירוקרטיים מסוימים ביותר…דוד רפאל

קרקע חקלאית אפקטיבית להשקעה הינה קרקע מן הסוג הבא –

ובכן, להלן התשובה לשאלה הכל כך 'בוערת' בגזרת הרכישות בעבור השקעה של קרקעות חקלאיות: בפועל, קרקעות חקלאיות אשר כבר 'מצויות' בתהליך הפשרה או נמצאות בדרך הישירה לשם, הינן הקרקעות החקלאיות האפקטיביות ביותר להשקעה – בטח כאשר קיימות אינספור קרקעות חקלאיות אשר 'עומדות' על תילן במשך שנים ללא שום שינוי והתפתחות מבחינת שינוי ייעוד ובנייה. לצורך העניין, ניתן לאמוד ולהעריך 'הפשרה' ושינוי ייעוד של קרקעות חקלאיות באמצעות בדיקה של תוכניות המתאר של הקרקע, תוכניות האב של האיזור, בדיקת מצבה הנוכחי של תוכניתהתמ"א המחוזית ועוד. דליית פרטים אודות הקרקע מתוכניות אלו יכול לקבוע אפקטיביות של השקעה מבחינת קרקע חקלאית כזו או אחרת!

רכישת קרקע חקלאית להשקעה – בליווי גורמים מוסמכים בלבד!

בנוסף, ניתן לקבוע באופן כמעט מוחץ כי רכישת קרקע חקלאית בעבור השקעה אפקטיבית אסור לבצע לבד ובאופן עצמאי, אלא אך ורק בליווי גורמי נדל"ן ומשפט מוסמכים. הרי מי יודע לקרוא ולפענח מסמכים כמו תוכניות מתאר, תוכניות אב, תוכנית תמ"א מחוזית ועוד. לסיכום, יישום כל הפעולות האמורות לעיל, יניב השקעה אפקטיבית ביותר מבחינת רכישה של קרקע חקלאית.

דוד רפאל הוא יזם נדל"ן בעלים של רפאל א.ג יזמות בע"מ

 
פורסם בקטגוריה כללי. אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

תגובה אחת על מתי תדע שהקרקע החקלאית היא אפקטיבית להשקעה?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *