אילו מיסים והיטלים יש בהפשרת קרקע חקלאית?

אין ספק כי בשורה בדמותה של 'הפשרה' של קרקע חקלאית הינה בשורה משמחת ביותר, בעבור בעל הקרקע והקרקע עצמה כאחד. יחד עם זאת, חשוב לזכור כי 'הפשרה' של קרקע כזו או אחרת, וזאת בדיוק כמו במקרים של דירה ובית או כל נכס אחר אשר נמכרים או נקנים, טומנת בתוכה את האלמנט של שילומי מיסים והיטלים. במילים אחרות, יש לשלם מיסים והיטלים מסוימים גם בעבור קרקעות גולמיות אשר לא נעשה בהן עדיין שום שימוש. יחד עם זאת, ובעיקר כתוצאה מן העובדה שמרבית האנשים כלל לא יודעים שרכישה של קרקע חקלאית, ולאחר מכן יישום מטרות כאלה או אחרות בה, כרוכה בתשלומי מיסים והיטלים, מאמר זה נכתב – על מנת להסביר בדיוק את כל נושא המיסים וההיטלים אשר סובב את קרקע זו. קריאה נעימה!

מאת: דוד רפאל

כל מה שצריך לדעת על מיסים והיטלים בעת הפשרה של קרקע חקלאית.

עכשיו, עוד לפני שנסביר כיצד באים לידי ביטוי מיסים והיטלים בפועל בעת הפשרה של קרקע חקלאית, נסביר קודם כל את כלל התמורות אשר מתחוללות בה בעת שינוי הייעוד שלה. ראשית, כל קרקע חקלאית אשר 'מתחילה' בתהליך של הפשרה, חלק של לפחות 40 אחוז ממנו מופקע על ידי הרשות המקומית, וזאת בעבור שטחי ציבור, סלילת דרכים ועוד. מבחינת פיצוי על ההפקעה, הרשות המקומית לא חייבת בפיצוי במקרה של הפקעת עד 40 אחוז מן השטח. מבחינת היטל השבחה, בעל הקרקע צריך לשאת בתשלום של עד 50 אחוז מרווח המכירה של הקרקע. בנוסף, צריך לשלם מס שבח בשיעור אשר משתנה מקרקע לקרקע.

מהו היטל השבחה, כיצד נקבע הסכום שלו ועוד!

ובכן, כאשר אומרים היטל השבחה הכוונה הינה למס בגין השבחה של קרקע חקלאית או כל נכס אחר. היטל זה נגזר מכוח החוק לתכנון ובנייה על בעלים של קרקע או חוכר שלה. בפועל, גובה היטל ההשבחה הינו עד שיעור של 50% מסכום ההשבחה של הקרקע או הנכס עצמם. את היטל ההשבחה משלמים בתשלום אחד, ומיד עם מכירת המגרש.

מהו מס שבח, כיצד מחשבים אותו ועוד!דוד רפאל

כאשר אומרים מס שבח, הכוונה הינה למס אשר נגזר מעצם שמו. במילים אחרות, מדובר במס אשר נגזר כתוצאה מהשבחה של קרקע או נכס כלשהם. למען המחשה, נניח וקרקע כלשהי נקנתה בסכום של 200,000 ₪, והיה והבעלים שלה מכר אותה לאחר הפשרה בסכום של 1,000,000 ₪, אזי שהוא צריך לשלם מס שבח אשר נגזר מחלק יחסי אשר מגולם בסכום הרווח. מס זה הינו בגדר חובה, ולא ניתן לבצע הליך מכירה ללא ביצוע תשלום מס זה.

דוד רפאל הוא יזם נדל"ן בעלים של רפאל א.ג יזמות בע"מ

 
פורסם בקטגוריה כללי. אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *