מה הקשר בין הפשרת קרקע חקלאית לתמ"א 38?

כאשר אומרים הפשרת קרקע חקלאית ותמ"א 38, ניתן לחשוב כי בין השניים לא קיים שום קשר, ישיר או עקיף. יחד עם זאת, לאחר בירור ובדיקת המשמעות בפועל של כל אחד מן התהליכים והפרויקטים המדוברים, ניתן לגלות כי השניים נמצאים בדיוק תחת אותה הקטגוריה, קטגוריית הבנייה למטרות מגורים וצרכי מגורים כאלה או אחרים. לפיכך, במאמר המדובר אנחנו נסקור באופן יסודי ומקיף ביותר את שני תהליכי ופרויקטי הבנייה והמגורים המדוברים, וזאת באופן שכל אחד אשר לא ידע והבין את המשמעות האמיתית של כל אחד מהם (ביחד ולחוד), יידע ויבין הכול. לפיכך, כעת נתחיל עם התהליך והפרויקט אשר ידוע בשם הפשרת קרקע חקלאית.

מאת: דוד רפאל בעלים של רפאל נדל"ן

כל מה שצריך לדעת על הפשרת קרקע חקלאית!

ובכן, כאשר אומרים קרקע חקלאית, הכוונה הינה קודם כל לקרקע אשר מיועדת למטרות חקלאיות בלבד, כלומר, בעבור גידולי ירקות ופירות מסוגים שונים. בפועל, ייעוד זה של הקרקע 'נגזר' עליה כתוצאה מתוכניות המתאר של הקרקע כפי שהן נקבעו. בפועל, הקרקעות החקלאיות במדינת ישראל הפכו ל'סחורת' נדל"ן לוהטת ביותר עקב הגדילה המואצת בכמות האוכלוסייה ועקב הצטמצמותן של הקרקעות אשר מיועדות לבנייה בעבור צורכי מגורים. יחד עם זאת, אליה וקוץ בה, כל זאת כתוצאה מן העובדה כי לא ניתן לדעת ולחזות מראש מתי קרקעות חקלאיות יפסיקו לשמש אך ורק בעבור מטרות חקלאיות, ו'יופשרו' – וזאת באופן שהן יהיו מיועדות בעבור צורכי מגורים. במילים אחרות, כאשר אומרים הפשרת קרקע חקלאית, הכוונה הינה לתהליך מנהלי אשר משנה את הייעוד של הקרקע המדוברת מקרקע למטרות חקלאות לעבר קרקע למטרות מגורים.

דוד רפאל

כל מה שצריך לדעת על תמ"א 38!

כאשר אומרים תמ"א 38, לא רק מתכוונים לפרויקט מגורים מבוקש ופופולארי ביותר במחוזות בנייני ישראל במהלך השנים האחרונות, אלא גם לאחד מתוכניות הבנייה הייחודיות, החיוניות והמהפכניות ביותר אי פעם. במילים אחרות, כאשר אומרים תמ"א 38, הכוונה הינה לתוכנית המתאר הארצית לחיזוק מבנים קיימים בפני רעידות אדמה (ומכן בעצם שמה בראשי תיבות). בפועל, תמ"א 38 הינה תוכנית מתאר אשר מיועדת אך ורק בעבור מבנים אשר לא עומדים בדרישות התקן לעמידות מבנים בפני רעידות האדמה. למעשה, תוכנית זו אמורה לחזק את הבניין, לייצב אותו ובכך בעצם להעניק לו עמידות בפני רעש אדמה חזק. יתרון נוסף וגדול ביותר אשר טמון בפרויקט והליך בנייה זו הינו יתרון תוספות הבנייה, תוספות בנייה בדמותן של מרפסות, ממ"דים, שינוי מקצה לקצה של פני הבניין והסביבה שלו ועוד!

סיכום הקשר בין הפשרת קרקע חקלאית לתמ"א 38.

נסכם ונאמר כי שני תהליכי ופרויקטי הבנייה האמורים לעיל, הן של הפשרת קרקע חקלאית והן של תמ"א 38, הינם תהליכים ופרויקטים אשר המשמעות שלהן מבחינת תוצאה סופית הינה אחת: 'העמדת' מבנה למטרות מגורים, בין אם בדמותו של מבנה חדש לגמרי ובין אם בדמותו של מבנה חדש כמעט לגמרי אשר מאופיין בתשתית מבנה חזקה, יציבה ועמידה במלוא מובן המילה בפני רעידות אדמה, חזות חיצונית חדשה ומושקעת ועוד. זה כל 'סוד' הקשר מאחורי הפשרת קרקע חקלאית ותמ"א 38.

דוד רפאל הוא יזם נדל"ן בעלים של רפאל א.ג יזמות בע"מ

 
פורסם בקטגוריה כללי. אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

3 תגובות על מה הקשר בין הפשרת קרקע חקלאית לתמ"א 38?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *